Co to jest koparka kołowa i jaką wybrać?

Założyłeś swoją własną firmę budowlaną? A może przymierzasz się do otworzenia działalności gospodarczej działającej w tej materii? Musisz więc wiedzieć, że jednym z najpotrzebniejszych narzędzi dla Twojej firmy będzie koparka kołowa!

Dosłownie każda szanująca się firma budowlana musi w swoim posiadaniu mieć koparkę. Bez niej niemożliwe będzie wykonanie wielu potrzebnych czynności, takich jak chociażby wykopanie miejsca pod fundamenty.

Koparki można wykorzystywać do wszelkiego rodzaju prac ziemnych. Można ich również używać do przeładunku, najczęściej w przypadku transportu piasku lub żwiru i innych drobnych materiałów.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj na rynku koparek można kupić wiele modeli używanych, dzięki czemu będzie to dobre rozwiązanie na początek. Takie urządzenia są zazwyczaj odsprzedawane przez doświadczone firmy budowlane, które zwyczajnie wymieniają swój sprzęt na nowy.

Koparka kołowa jest niczym innym, jak zwyczajną koparką poruszającą się na kołach. Wyróżnia się również koparki gąsienicowe, a także poruszające się po szynach. Warto zaznaczyć, że koparki kołowe są najbardziej funkcjonalnymi modelami – jeżdżą szybciej i mogą swobodnie poruszać się po zwyczajnych drogach. Zazwyczaj mają one masę ok. 15-20 ton.

Trzeba wiedzieć, że koparkom zazwyczaj towarzyszy cała masa osprzętu, który przystosowany jest do różnych zadań. Wielu przedsiębiorców stawia właśnie na funkcjonalność, a więc zaopatruje się w modele, do których można przymocować różnego rodzaju chwytaki, szczęki kruszące, młoty, nożyce i wiele innych. Oczywiście podstawową cechą każdej koparki jest łyżka, za pomocą której możliwe jest prowadzenie prac ziemnych.

Koparki kołowe występują w różnych odmianach, zależnie od preferencji danej firmy. Można chociażby wyróżnić tzw. minikoparki. Są one – jak sama nazwa wskazuje – dużo mniejsze od standardowych koparek. Dzięki temu mogą one dostać się w wiele niedostępnych dla dużych koparek miejsc. Mimo mniejszej łyżki – nadal cieszą się ogromną popularnością wśród wielu firm, które stawiają na funkcjonalność.

Dobrą koparkę powinna odznaczać przede wszystkim wygoda oraz prostota użytkowania. Bardzo dobrą funkcją jest klimatyzacja w kabinie, ponieważ bardzo często prace prowadzi się na pełnym słońcu, a przez zbyt wysoką temperaturę, pracownik – chcąc nie chcąc – musi częściej robić przerwy. Dobrze również, żeby dana koparka posiadała odpowiednią szczelność, ponieważ najczęściej podczas różnych prac, do środka urządzenia mogą dostawać się pyły. Warto też dodać, że bardzo przydatnymi funkcjami są kamery cofania i kamery boczne.